Veterinarė pataria į augintinių mitybą įtraukti daugiau žuvies: kokia jos nauda?

Veterinarė pataria į augintinių mitybą įtraukti daugiau žuvies: kokia jos nauda?

Įprasta, kad žuvis – mėgstamas patiekalas kačių virtuvėje, tačiau ją pasičepsėdami ėda ir šunys. Ir ne tik kad ėda – šunys žuvį tiesiog dievina! O toks pasirinkimas – ne tik skanus, bet ir labai naudingas, žuvis turi daugybę vertingų maistinių medžiagų, reikalingų augintinio sveikatai ir grožiui užtikrinti. Apie tai, kuo žuvis naudinga keturkojams, pasakoja „PetCity“ klinikos gydytoja-veterinarė Daiva Jankauskaitė.

Įprasta, kad žuvis – mėgstamas patiekalas kačių virtuvėje, tačiau ją pasičepsėdami ėda ir šunys. Ir ne tik kad ėda – šunys žuvį tiesiog dievina! O toks pasirinkimas – ne tik skanus, bet ir labai naudingas, žuvis turi daugybę vertingų maistinių medžiagų, reikalingų augintinio sveikatai ir grožiui užtikrinti.

Apie tai, kuo žuvis naudinga keturkojams, pasakoja „PetCity“ klinikos gydytoja-veterinarė Daiva Jankauskaitė.

„Žuvis turi daug omega-3 riebalų rūgščių, kurios itin svarbios keturkojų kailiui, odai, sąnariams. Žuvis – puikus ir vertingas maistas šunims, ir net jei tai sausas maistas su žuvimi – šunys labai mėgsta sodrų jo kvapą ir skonį“, – sakė D.Jankauskaitė.

Pasak veterinarės begrūdis pašaras ar skanėstai su žuvimi puikiai tinka ir alergiškiems šunims, taip pat tiems, kurių skrandis jautresnis – žuvies baltymai lengvai virškinami, juose yra labai mažai sočiųjų riebiųjų rūgščių ir cukrų, toks maistas nesukelia sunkumo jausmo.

„Viena dažniausiai pasitaikančių alergijų – alergija pašarui. Jei jis netinkamas, augintiniui pasireiškia tokie simptomai kaip niežėjimas, egzema, letargija, ausų uždegimas, suprastėja odos, kailio būklė, atsiranda virškinimo sutrikimų“, – pasakoja D.Jankauskaitė.

Jos teigimu, minėtus simptomus dažniausiai išprovokuoja jautiena, vištiena, laktozės turintis maistas, rečiau – įvairūs grūdai, šalutinį poveikį turi ir konservantai, dažikliai.

„Mažai skrandį dirginančios sudedamosios dalys naudojamos „Fish4Dogs“ pašare, kuriame didžiąją dalį sudedamųjų ingredientų sudaro žuvis. Pašaro sudėtyje nėra grūdų, o angliavandenių šaltinis yra bulvės ir žirniai, čia nėra dažiklių ar dirbtinių konservantų“, – tikino pašnekovė.

Apskritai žuvis – vienas pagrindinių produktų, kurio sudėtyje yra didžiausias omega-3 riebalų rūgščių kiekis. Šios rūgštys organizmui gyvybiškai svarbios, jos turi priešuždegiminių savybių, padeda gerinti odos, kailio būklę, saugo sąnarius, gerina širdies sveikatą, taip pat yra reikšmingos smegenų ir akių funkcijoms užtikrinti.

„Iš žuvų gaunamų omega-3 riebalų rūgščių sudėtyje yra organizmui svarbių EPR (eikozapentaeno rūgšties) ir DHR (dokozaheksaeno rūgšties). Iš daržovių gaunamų omega-3 sudėtyje yra ALR (alfa linoleno rūgšties), kurią organizmas pirmiausia turi paversti į EPR ir DHR. Šunys neturi fermentų, kurie galėtų tai lengvai padaryti, todėl jiems augalinės kilmės omega-3 riebalų rūgščių teikiamos naudos yra labai ribotos vertės, palyginti su žuvyje esančiomis omega-3 riebalų rūgštimis“, – sakė „PetCity“ veterinarė.

Pasak jos, norint, kad katės ar šunys turėtų sveiką, žvilgantį ir purų kailį, žuvų taukai turėtų būti nepamainomi jų racione. „Žuvų taukai sudaro vaško struktūros medžiagą, vadinamą odos riebalais. Ši medžiaga reikalinga, kad odai ir kitiems audiniams (pvz., kailiui) netrūktų drėgmės ir jie būtų sveiki“, – tikino D.Jankauskaitė.

Žuvyje yra ir daug naudingų medžiagų, kurios svarbios paslankiam sąnarių darbui. Gyvūnų kaulų galai yra padengti kremzlėmis, kurios veikia kaip amortizatoriai ir padeda kaului sklandžiai judėti. „Įprastai kremzlė yra balta, lygi, minkšta ir lanksti. Tačiau kai gyvūnas ėda nekokybišką maistą, kai dažnai serga, jo sąnariai pažeidžiami – kaulų kremzlės tampa trapios, standžios ir išretėjusios, o kaulams trinantis, tai sukelia skausmą ir uždegimą. Kremzlių būklė prastėja ir gyvūnui senstant. Tuo tarpu žuvyje esančios kremzlės padeda atnaujinti susidėvėjusias augintinio kaulų kremzles“, – pasakojo veterinarė D.Jankauskaitė ragindama nepamiršti į augintinių mitybą įtraukti daugiau žuvies.