Gausus augintinio šlapinimasis ir padidėjęs vandens suvartojimas: kada verta sunerimti?

Gausus augintinio šlapinimasis ir padidėjęs vandens suvartojimas: kada verta sunerimti?

Jei pastebėjote, kad jūsų šuo dažniau nei įprastai prašosi išvedamas į lauką, ilgiau šlapinasi, o gal neiškentęs palieka balutę namuose, metas susirūpinti augintinio sveikata. Kaip ir reiktų atkreipti dėmesį, jei katės kraiką tenka keisti reguliariau, o vandens indelis jį pripildžius kaip mat ištuštėja. Jei augintinis jaučiasi nuolat ištroškęs, godžiai geria ir dažniau šlapinasi, tai gali būti signalas apie rimtus šlapimo sutrikimus.

Gausus augintinio šlapinimasis ir padidėjęs vandens suvartojimas: kada verta sunerimti?Vieni tokių – poliurija ir polidipsija, kitaip – gausus šlapinimasis ir padidintas skysčių vartojimas. Kas tai yra ir kaip atpažinti klastingų ligų simptomus pasakoja „PetCity“ klinikos gydytoja veterinarė Irina Geraskina.

„Poliurija – tai ligos terminas, apibūdinantis padidėjusią šlapimo gamybą, kitaip – gausų šlapinimąsi. Tačiau poliurijos nereiktų painioti su poliakiurija – dažno, nors ir mažais kiekiais, šlapinimosi, kaip teritorijos žymėjimo“, – paaiškino gydytoja I.Geraskina.

Pasak jos, gyvūnų norą dažnai šlapintis lemia daug veiksnių, vienas tokių – žemųjų šlapimo takų dirginimas, kitaip – šlapimo pūslės uždegimas, šlaplės dirginimas kietomis nuosėdomis ar pakitus šlapimo pH reakcijai dėl uždegimo. Tokiu atveju gyvūnas bando šlapintis dažnai, ilgai tupi ar dažnai kelia koją, tačiau to rezultatas – vos keli šlapimo lašai. Gydytojos teigimu, esant pūslės uždegimui, šlapime neretai atsiranda ir kraujingų gleivių priemaišų.

„Poliurija gyvūnui įprastai nustatoma tuomet, kai šuns šlapimo išskyrimas viršija 50 ml/kg kūno svorio/per parą, katės – 40 ml/kg per parą. Tačiau poliurijos taip pat nereiktų painioti su šlapimo nelaikymu – šis sutrikimas dažnesnis senyvo amžiaus gyvūnams, taip pat tiems, kurie turi įvairių stuburo patalogijų. Jei gyvūnas nelaiko šlapimo, jis nesiprašo į lauką, neina ieškoti dėžutės, o prišlapina pats to nejusdamas, pavyzdžiui, miegodamas ar ilsėdamasis“, – kalbėjo I.Geraskina.

Dar vienas šlapimo takų sutrikimas – kai gyvūnas jaučia padidintą skysčių poreikį, patologinį troškulį. Tokiais atvejais augintinis ieško įvairių būdų atsigerti: laka net iš balos, namuose, ypač katės, ima gerti iš kriauklės, puodelių su vandeniu – renkasi net pačius neįprasčiausius būdus.

„Sveiko gyvūno padidėjęs troškulys gali būti adekvatus atsakas į fizinį krūvį, stresą, mitybos pokyčius, karštus vasaros orus, nėštumą. Kitu atveju polidipsija atsiranda kintant kraujo cheminei sudėčiai, klampumui, dirginant troškulio centrą (galvos traumos pasėkoje). Polidipsija gyvūnui nustatoma tuomet, kai šuns suvartojamo vandens kiekis yra didesnis, nei 90 ml/kg per parą, katės – 60ml/kg per parą“, – paaiškino „PetCity“ veterinarė.

Kaip nustatyti poliuriją ir polidipsiją?

Norint tiksliai diagnozuoti ligų simptomus, pirmiausiai reikėtų atpažinti jų klinikinius požymius. I.Geraskinos teigimu, svarbu įvertinti bendrą augintinio stotą, jo kūno sudėjimą, kailį, odos būklę, taip pat – gleivių spalvą, jų drėgnumą, patikrinti kvėpavimą, širdies darbą, kraujagysles.

Veterinarai įprastai pasidomi ir gyvūno ligos istorija, mitybos įpročiais, aptariamas patelių lytinis ciklas, patinų elgsenos pakitimai. „Svarbu įvertinti, ar augintinis per pastaruosius kelis mėnesius nebuvo apsinuodijęs, ar turėjo kokių nors sveikatos sutrikimų. Gydytojas gyvūno šeimininkų gali paprašyti įvertinti jo suvartojamo vandens kiekį. Jei numatomi pakitimai, atliekami tyrimai“, – kalbėjo I.Geraskina.

Sveikatos sutrikimai, turintys įtakos šlapimo ligoms 

Veterinarė taip pat išskyrė keletą sveikatos sutrikimų, dėl kurių dažniausiai pasireiškia poliurijos ir polidipsijos simptomai.

Cukrinis diabetas. Galimas I-mo ir II-ro tipų diabetas. I-mo tipo diabetas siejamas su kasos Langerhanso salelių struktūriniais pakitimais ir funkciniu nepakankamumu, jos nebeišskiria insulino. Dažnai ligos pasireiškimas prasideda ūmiai, augintinį kamuoja nuolatinis troškulys. Gyvūno nuotaika nuolat kinta – jis gali būti apatiškas, o po akimirkos – agresyvus. Padidėja jo dirglumas, atsiranda valgymo sutrikimų, apetitas tai dingsta, tai norisi nevaldomai ėsti.

II-ro tipo diabetas – labiau lėtinis, jis atsiranda dėl audinių receptorių atsparumo insulinui arba insulino išskyrimo ar funkcionalumo sutrikimo. Šie atvejai būdingesni vyresniems nei 5 metų augintiniams. Laiku nediagnozavus šio sutrikimo, ilgainiui vystosi inkstų nepakankamumas, pažeidžiami nervų sistemos audiniai, sutrinka tinklainės funkcija, galimas ir apakimas.

Necukrinis diabetas. Šį susirgimą iššaukia antidiuretinio hormonas, dėl kurio sutrinka organizmo vandens ir kraujo spaudimo reguliavimas. Norint nustatyti diagnozę, reikia atlikti šlapimo tyrimą, atlikti troškulio testą, įvertinti kitus galimai su poliurija ir polidipsija siejamus susirgimus.

Inkstų veiklos nepakankamumas. Poliurija gali vystytis dėl inkstų kanalėlių filtravimo sutrikimo, kai elektrolitai gausiai šalinami iš organizmo. Tuomet vystosi audinių dehidratacija, dirginamas troškulio centras, iššaukiamas troškulys.

Kepenų nepakankamumas. Nuo kepenų veiklos priklauso įvairių metabolinių procesų eiga, jos užima labai svarbų vaidmenį angliavandenių, riebalų bei baltymų apykaitoje. Todėl kepenų veiklai sutrikus, kinta kraujo cheminė sudėtis, vyksta troškulio centro dirginimas. Esant kepenų nepakankamumui ar pažeidimui, gyvūnui pasireiškia virškinimo sutrikimai – vėmimas, vidurių užkietėjimas arba viduriavimas, prastėja apetitas, atsiranda mieguistumas, vangumas

Piometra. Tai pūlingas gimdos uždegimas, pasireiškiantis praėjus 6–12 savaičių po paskutinės rujos. Pirmasis pastebimas požymis – padidėjęs troškulys bei padažnėjęs šlapinimasis. Gali pasireikšti ir kraujingos išskyros iš makšties. Taip pat – apatija, apetito sutrikimas, nors šie atsiranda vėlesnėse susirgimo stadijose.

Antinksčių hormonų balanso sutrikimai. Antinksčių sutrikimai siejami su padidintu hormono kortizolio kiekiu kraujyje. Tokie augintiniai dažnai turi paplikimus kūno šonuose, pasipūtusį, nusvirusį pilvą, oda būna plona, dažnai pigmentuota. Hipoadrenokorticizmo atveju gyvūnai dažnai pasidaro lėti, greitai pavargsta, jų kraujospūdis dažnai – žemas.

Hiperkalcemija. Dažniausiai išsivysto sutrikus prieskydinės liaukos veiklai. Vienu dažnesniu simptomų laikomas vidurių užkietėjimas, vėliau – apetito netekimas, vėmimas. Kaip kompesacinis mechanizmas, pasireiškia polidipsija.

Centrinės nervų sistemos pažeidimai. Net ir nestiprūs smegenų pažeidimai gali turėti įtakos koordinacijos, sąmonės sutrikimams, gali sutrikti gyvūno elgesys, pasireikšti vėmimas, karščiavimas, sumažėti kraujo spaudimas. Polidipsija vystosi esant troškulio centro tiesioginiam pažeidimui (navikas, trauma, perkaitimas, apsinuodijimas) arba kaip antrinės kilmės centrinio necukrinio diabeto pasireikšimas.

Neoplazija. Poliuriją ir polidipsiją gali iššaukti ir limfinės sistemos onkologija (limfoma) bei paraneoplastinis sindromas.

Psichogeninė polidipsija ir poliurija. Atsiranda pakitus augintinio aplinkai, netekus ar pasikeitus šeimininkui, atsiradus naujam augintiniui namuose, lytinio aktyvumo metu.

Gydytoja I.Geraskina primena, kad pastebėjus panašius pakitimus, reikėtų nedelsti ir kreiptis į veterinarijos gydytoją išsamiai gyvūno sveikatos būklės analizei. „PetCity“ klinikose atliekamas itin platus veterinarinių paslaugų spektras: nuo kasdieninės gyvūno priežiūros iki intensyvios terapijos, vidaus ligų prevencijos, profilaktikos ir gydymo iki sudėtingų chirurginių operacijų, o klinikų laboratorijose įrengti modernūs, specialiai veterinarijai pritaikyti morfologiniai, biocheminiai kraujo ir šlapimo analizatoriai, kurių pagalba būtiniausi tyrimai atliekami vos per 10–15 min.