Minimaliai invazivi chirurgija: Laparoskopinė kastracija

Laparoskopinė kastracija (sterilizacija) – tai minimaliai invazyvus chirurginės operacijos metodas, kuomet taikant bendrąją inhaliacinę anesteziją operacijos metu atliekamas vienas ar keli nedideli (0,5-1cm) pilvo sienos pjūviai, per juos kalytėms yra pašalinamos kiaušidės (reikalui esant ir gimda), o patinams kriptorchams – sėklidės. Operacijos metu per pilvo sienoje esančius darbinius kanalus į pilvo ertmę yra įvedama kamera ir darbiniai instrumentai, kurie yra reikalingi operacijai atlikti. Taip pat procedūros metu galima apžiūrėti visus pilvo ertmėje esančius organus, įvertinti jų būklę ir esant būtinybei atlikti biopsiją.

Atliekant kastraciją (patelėms ovarioektomiją - chirurginį kiaušidžių šalinimą laparoskopu) pilvo ertmėje nėra naudojami chirurginiai siūlai, o kiaušidžių ar kriptorchinių sėklidžių šalinimui yra taikoma moderni kraujagyslių užlydimo technologija (LigaSure), kurios pagalba pilvo ertmėje nepaliekama jokių svetimkūnių. Tokiu būdu sumažinama pooperacinių komplikacijų tikimybė, taip pat beveik nepastebimas diskomfortas pooperaciniu laikotarpiu.

Laparoskopinės kastracijos (sterilizacijos) yra atliekamos tiek patelėms, tiek patinams –  abdominaliniams kriptorchams, tai yra pacientams, kurių sėklidės nenusileidusios į tinkamą anatominę padėtį ir yra likusios pilvo ertmėje. Taip pat laparoskopinės kastracijos operacijas galima atlikti ne tik šunims, bet ir katėms bei triušiams.

Chirurgija

Laparoskopinės kastracijos privalumai:

  • Mažesni chirurginiai pjūviai;

  • Minimaliai traumuojami sveiki audiniai:

  • Sumažinamas oksidacinis audinių stresas;

  • Operacijos metu diagnostiniais tikslais galima lengviau apžiūrėti pilvo ertmės organus, atlikti biopsiją;

  • Mažesnis pooperacinis skausmas;

  • Greitesnis augintinio grįžimas į įprastą fizinį aktyvumą.

Pastaba. Esant poreikiui, laparoskopinė operacija gali būti pakeičiama į laparotominę - tradicinį, atvirą būdą, kuomet atliekamas vienas didelis pilvo sienos pjūvis. 

Laparoskopinę kastraciją bei ovarioektomiją rekomenduojama atlikti kliniškai sveikiems augintiniams. Dėl ženkliai lengvesnio pooperacinio laikotarpio ir greitesnio gijimo, tokia operacija, ypač rekomenduojama fiziškai aktyviems ir jautriems pacientams.

Patelėms rekomenduojama ovarioektomiją atlikti iki pirmos rujos, kai suaugęs šuo sveria ne daugiau nei 10-15 kg ir yra sulaukęs bent 6 mėnesių amžiaus. O didelių veislių patelėms  sulaukus bent 1,5 metų amžiaus, po pirmos rujos praėjus 2-3 mėnesiams.

Patinų kastracijoms taikomos tokios pat amžiaus grupės, atsižvelgiant į augintinio veislės dydį. Jeigu gyvūnas priklauso gigantinei veislei, tuomet operaciją patartina atlikti sulaukus 2-3 metų amžiaus. Visgi gydytojai rekomenduoja prieš visas operacijas atvykti profilaktinei apžiūrai ir konsultacijai, kad būtų galima įvertinti gyvūno sveikatos būklę, parinkti tinkamiausią operacijos metodą bei sudaryti individualų planą, tinkamą išskirtinai Jūsų augintiniui.

Kaip pasiruošti operacijai?

Pasiruošimas operacijai nėra sudėtingas, svarbiausias aspektas – gyvūno alkinimas 8-12 valandas iki procedūros (galimos išimtys dėl gyvūno amžiaus, rūšies, dydžio, dažniausiai nurodomos veterinaro). Tiesa, neretai pasitaiko įvairių klaidų, kuomet šeimininkai nori per daug pasiruošti prieš įvairias procedūras:

  • Maudymas ir/ar skutimas prieš procedūrą, to nederėtų atlikti prieš pat numatytą operaciją; jei planuojate vizitą pas kirpėją, tai turi įvykti bent savaitę iki suplanuotos procedūros arba 10 dienų po jos. Operacinio ploto paruošimas turi būti atliekamas prieš pat procedūrą naudojant specialius tirpalus.
  • Profilaktinių vaistų sudavimas - nereikėtų tuo pačiu metu duoti tablečių nuo kirminų ir/ar išorinių parazitų ar net atlikti profilaktines vakcinacijas.

Kylant klausimų visada derėtų susiderinti su savo veterinarijos gydytoju. Tokiu tikslu ir yra paskiriamas vizitas prieš operacijas.

Operacijos eiga: 

Pasiruošimas laparoskopinei operacijai nesiskiria nuo pasiruošimo laparotomijai (atveriant pilvo ertmę), skiriasi tik atlikimo metodika:

  • Atliekama klinikinė apžiūra;
  • Užfiksuojami augintinio klinikiniai parametrai prieš sedaciją, įvedamas intraveninis kateteris, paimami kraujo mėginiai ( jei tai nebuvo atlikta 5 dienų laikotarpyje);
  • Gyvūnas seduojamas, intubuojamas, nuo operacinio ploto pašalinami plaukai, oda apdorojama specialiais dezinfekciniais tirpalais;
  • Operacinėje gyvūnas prijungiamas prie inhaliacinės narkozės aparato ir monitoringo sistemos (tai sistema, padedanti pastoviai stebėti gyvūno gyvybinius parametrus, tokius kaip širdies darbas, kvėpavimas, temperatūra, spaudimas);
  • Operacijos metu atliekami du pjūviai, per kuriuos įvedami darbiniai kanalai – vienas kamerai, kitas įrankiams. Kameros vaizdas matomas specialiame monitoriuje – vizualizuojami vidaus organai. Tuomet kiaušidės arba sėklidė/-ės yra atskiriamos ir pašalinamos ir pilvo ertmės, tai atliekama per vieną iš pjūvių, pjūviai užsiunami;
  • Operacijos trukmė priklauso nuo gyvūno dydžio. Pati operacija gali užtrukti nuo 30 iki 120 min. Pridėjus pasiruošimo ir pabudimo po operacijos laiką, vidutiniškai augintinis klinikoje praleidžia apie 2-5 valandas iki kol gali keliauti namo.

Pooperacinis laikotarpis ir augintinio priežiūra: 

Pooperacinis periodas trunka apie 10-14 dienų – tiek laiko užtrunka, kol oda pilnai sugyja. Tačiau diskomfortas ir skausmingumas, kuris malšinamas medikamentais, gali būti jaučiamas iki 3-4 parų po operacijos. Todėl šeimininkams rekomenduojama tomis dienomis riboti augintinio fizinį krūvį: staigius judesius, lakstymą, šokinėjimą. Svarbiausia, suteikti gyvūnui ramybę, švarią aplinką, ir būti ramiu ir paguodžiančiu šeimininku. Bei neužmiršti nurodytą laikotarpį duoti gydytojo paskirtus vaistus.

Kada kastracija laparoskopu negali būti atliekama? 

Laparoskopinės pilvo ertmės procedūros negali būti atliekmos esant šioms patologijoms:

  • Nutukimui
  • Širdies ir kraujagyslių ligoms
  • Plaučių ligoms
  • Portalinei hipertenzijai
  • Cianozei (oda ir gleivinės įgauna melsvą atspalvį)
  • Intrakranijinei hipertenzijai (padidėjęs kraujospūdis galvos kraujagyslėse)
  • Krešumo sutrikimams
  • Vaikingumui
  • Šokui
  • Esan sąaugoms, po ankstesnių operacijų
  • Anatominės patologijoms.

Registruotis konsultacijoms bei laparoskopinės kastracijos procedūroms galite paskambinę telefonu: +370 665 44551