Draugiška katėms veterinarinė priežiūra. Kas tai?

Katės atvežimas į veterinarijos kliniką gali sukelti stresą tiek jums, tiek jūsų katei. Visgi klinikos, kurios yra akredituotos kaip draugiškos katėms klinikos, deda daug pastangų, kad galėtų pagerinti jūsų katės apsilankymų patirtį. Tarptautinė organizacija „International Cat Care“ ir jos veterinarijos skyrius „International Society of Feline Medicine“ (ISFM) jau seniai pripažino, kad katės savo elgesiu ir sveikatos ypatumais labai skiriasi nuo šunų. 

 • Katės dažnai jaučiasi prastai ir nesaugiai išėjusios iš savo namų teritorijos ar keliaujant.
 • Katės yra itin jautrios naujai aplinkai, garsams ir kvapams.
 • Dauguma kačių mėgsta tylą ir vienatvę bei yra itin jautrios stresui.
 • Dauguma kačių patiria didelį stresą klinikoje,o ypač tuomet, jeigu mato ir jaučia kitos rūšies gyvūnus.

Programą „Cat Friendly Clinic“ (liet. „Draugiška Katėms Klinika“) 2012 m. įsteigė ISFM. Iš pradžių - Jungtinėje Karalystėje, o vėliau programą išplėtė Europoje, Australijoje ir Azijoje, taip siekiant padėti veterinarijos gydytojų komandoms pritaikyti klinikų aplinką katėms, pagerinti personalo santykį su katėmis-pacientėmis bei sumažinti joms ir jų šeimininkams keliamą stresą. Visa tai yra naudinga tiek psichinei, tiek fizinei kačių sveikatai. Šios iniciatyvos populiarumas labai greitai išaugo veterinarijos srities darbuotojams pastebėjus, jog tiek katės, tiek jų šeimininkai tapo kur kas laimingesni vizitų metu, o vizitai – dažnesni. Tokie pasiekimai džiugina ir pačias klinikų komandas bei didina pasitenkinimą savo darbu.

Kas yra draugiška katėms klinika?Draugiška katėms veterinarinė priežiūra

Akredituota katėms draugiška klinika, kuri yra pasiekusi aukštesnį kačių priežiūros standartą. Tokių klinikų komandos:
 • Supranta specifinius kačių poreikius ir geba vizitus paversti kuo labiau draugiškus ir pritaikytus katėms.
 • Žino kaip švelniai ir atsargiai prieiti prie kačių ir kaip tinkamai su jomis elgtis.
 • Turi užtektinai žinių ir medicininės įrangos, kad galėtų tinkamai pasirūpinti kačių sveikata ir gerove.

Draugiškų katėms klinikų akreditavimas apima visą personalą – nuo registratūros darbuotojų, slaugytojų iki veterinarijos gydytojų. Kiekviena akredituota klinika taip pat turi bent vieną „kačių advokatą“ (angl. cat advocate) – asmenį, kuris užtikrina, kad būtų laikomasi draugiškų katėms standartų. Veterinarijos klinikos gali tapti akredituotomis kaip draugiškos katėms klinikos, jeigu atitinka įvairius kriterijus, tokius kaip katėms specialiai pritaikyta klinikos aplinka, tinkamas klinikos darbuotojų elgesys ir bendravimas su katėmis. Norint sukurti draugišką katėms aplinką klinikos turi įsigyvendinti tam tikrus pokyčius pagal numatytą standartą. Dėl to klinikos, norinčios tapti akredituotomis kaip draugiškos katėms klinikos, turi pateikti šių pokyčių konkrečius įrodymus, kurie yra nustatyti ir keliami ISFM organizacijos. 

Ką tai reiškia šeimininkui ir jo katei?

Katėms draugiška klinika suteikia ramybės ir užtikrintumo, leisdama žinoti, kad:

 • Klinika pasiekė tam tikrus akreditavimo standartus.
 • Klinika ir jos darbuotojai apgalvojo aspektus, reikalingus patenkinti specifinius kačių poreikius.
 • Darbuotojai mielai su šeimininkais dalinasi savo žiniomis ir patarimai bei leidžia apžiūrėti klinikos aplinką.
 • Darbuotojai aiškiai ir jautriai paaiškina jūsų katės gydymo eigą.

Kokie gali būti katėms draugiškų klinikų akreditavimo lygiai?

Draugiškų katėms klinikų akreditacija yra trijų lygių – bronzos, sidabro ir aukso. Kiekvienam iš šių akreditavimo lygių yra nustatomi skirtingi kriterijai, kurie apima klinikos patalpų įrengimą, turimą medicininę įrangą bei personalą.

Kiekvienos akredituotos kačių klinikos darbuotojai geba su katėmis elgtis švelniai ir pagarbiai bei dėti visas pastangas, kad apsilankymai klinikoje sukeltų kuo mažiau streso katei ir šeimininkui. Taip pat draugiškų katėms klinikų darbuotojai privalo išlaikyti ir nuolat atnaujinti savo žinias apie klinikinė kačių preižiūrą.