Būsimiems šuns šeimininkams!

Visiškai nesvarbu, kokios rūšies augintinį ruošiatės priimti į savo šeimą, šis sprendimas turi būti gerai apgalvotas. Kalbant apie šunis, gražios ir sklandžios jūsų draugystės pagrindas yra tinkamas pasiruošimas dar prieš parsivežant augintinį į namus. Juk pasaulyje yra itin daug skirtingų šunų veislių, kurios turi specifinį charakterį bei poreikius, tad pradėti domėtis apie tai rekomenduojame iš anksto.

 

Būsimiems katės šeimininkams!

Nenuostabu, jog namuose atsiradus kačiukui, visiems šeimos nariams kyla daug jaudulio ir džiaugsmo. Tačiau svarbu prisiminti, kad naujo augintinio globa – tai įsipareigojimas, kuris tęsis ne vienerius metus. Katėms reikia šeimininko meilės, skiriamo laiko, dėmesio, priežiūros ir įvairių veterinarinių procedūrų. Todėl kviečiame perskaityti PetCity paruoštą naujo augintinio ABC, kad jūsų ir augintinio draugystės pradžia būtų kuo sklandesnė.

 

Būsimiems triušio arba graužiko šeimininkams!

Dažnai manoma, kad katės ir šunys reikalauja daug priežiūros ir dėmesio, todėl kur kas paprasčiau būtų pradėti auginti narvelyje laikomą gyvūną, pavyzdžiui, žiurkėną ar triušį. Visgi tai yra klaidinga nuomonė: mažiems gyvūnėliams reikia tiek pat rūpesčio ir meilės, kiek ir dideliems – tik tokiu atveju jie gyvens pilnavertį ir laimingą gyvenimą.


Planuojantiems įsigyti šunį


Sėkmingos partnerystės pagrindas – kruopštus pasiruošimas! Sprendimas priglausti augintinį turi būti gerai pasvertas, o veislę derėtų rinktis nuodugniai išanalizavus viešojoje erdvėje prieinamą informaciją, pabendravus su veisėjais, šunų elgsenos specialistais ar prieglaudų darbuotojais.

Be to, kad skirtingoms veislėms reikia skirtingos priežiūros, šunys tūkstančius metų buvo veisiami siekiant išryškinti tam tikras veislės savybes, apie kurias taip pat verta susirinkti kuo daugiau informacijos.

Pasaulyje yra daugybė skirtingų šunų veislių, kurie pagal „Tarptautinę kinologų federaciją" (FCI) yra klasifikuojami į 10 skirtingų grupių:

I) Aviganiai (belgų aviganiai, borderkoliai, australų aviganiai, vokiečių aviganiai ir t.t.)

II) Pinčeriai, šnauceriai, molosinės veislės, šveicarijos kalnų ir ganymo šunys (dobermanai, cvergšnauceriai, pinčeriai ir t.t.);

III) Terjerai (foksterjerai, Jorkšyro terjerai, Džeko Raselo terjerai)

IV) Taksai (standartiniai taksai, mažieji taksai, šiurkščiaplaukiai taksai ir kt.);

V) Špicai ir Primityviosios veislės (Sibiro haskiai, samojedai, vokiečių špicai ir t.t.)

VI) Pėdsekiai ir panašūs šunys (Rodezijos ridžbekai, basetai ir t.t.)

VII) Paukštšuniai (Veimaro paukštšuniai, vengrų vižlai, airių seteriai) 

VIII) Medžiokliniai šunys (ispanų vandens šunys, spanieliai ir t.t.) 

IX) Šunys kompanionai ir dekoratyvinės veislės (pudeliai, maltos bišonai, shi-tzu)

X) Kurtai (rusų kurtai, levretes ir t.t.)

 

Pasaulyje yra daugiau kaip 350 skirtingų šunų veislių, todėl prieš apsisprendžiant įsigyti augintinį, labai svarbu susirinkti informaciją apie jus labiausiai dominančias veisles. Svarbu pasirinkti šunį, kuris atitiktų jūsų gyvenimo būdą, nes priešingu atveju nepatenkinus visų keturkojų poreikių, nelaimingas bus ne tik augintinis, bet ir šeimininkas.  Tam gali padėti PetCity parengtas „100 skirtingų šunų veislių“ edukacinių vaizdo įrašų ciklas!

Šuniuko atsiradimas suteikia daug džiaugsmo, bet kartu ir daug atsakomybės. Jeigu viskas gerai, jūsų šuo bus kartu su jumis daugiau nei 10 metų. Todėl raginame nuodugniai išanalizuoti jus dominančių šunų veislių savybes, kad įsivertintumėte, ar esate pasirengę tokiems gyvenimo pokyčiams. 

Kur ieškoti šuniuko? 

  • Apsisprendus, kurios veislės augintinis geriausiai papildytų jūsų šeimą, pats metas pabendrauti su šios veislės šunų savininkais bei jų keturkojais (jeigu turite kelis variantus, tokie susitikimai gali padėti išsirinkti tinkamiausią veislę). Taip pat nepakenks apsilankyti ir šunų parodose, kur galėsite susitikti su veisėjais, juos pakalbinti, pamatyti jų šunis. Ten užmegztas ryšys gali būti naudingas ir ateityje, kuomet vizituosite oficialius keturkojų veislynus. Renkantis augintinį rekomenduojama aplankyti ne vieną šunų veislyną, kad galėtumėte palyginti šunų veisimo bei laikymo sąlygas, šunų išvaizdą bei charakterio bruožus, veisėjo gebėjimą atsakyti į jūsų pateiktus klausimus.
  • Tiesa, jeigu nusprendėte rinktis tam tikros veislės keturkojį (o ne priglausti iš prieglaudos), labai svarbu pasirinkti oficialų, FCI organizacijos pripažintą veislyną. Patikrinti, ar veislynas yra įregistruoti Lietuvos kinologų draugijos, galite šiame puslapyje įvedę veislyno pavadinimą. Verta žinoti, kad kiekvienas atsakingas veisėjas registruoja savo šuniukus ir pateikia būsimiems šuns sąvininkams kilmės liudijimą patvirtinantį dokumentą bei skiepų pažymėjimą.
  • Prieš keliaudami į veislynus, būtinai pasižvalgykite ir prieglaudose – ten laukia ne mažiau nuostabūs gyvūnai nei veislynuose. Prieš apsispręsdami pasiimti augintinį iš prieglaudos, iki tol rekomenduojame su juo praleisti truputėlį laiko: užsukite su juo pažaisti, jį pavedžioti, užsiimti kita smagia veikla. Taip susipažinsite geriau su augintiniu ir susikursite tarpusavio ryšį! Gyvūnų globos organizacijų sąrašą rasite oficialiame VMVT puslapyje.
  • .

Kaip pasiruošti šuniuko atvykimui? 

  • Pasirūpinkite augintinio saugumu namuose! Visų pirma, paslėpkite visus daiktus, kurie gali kelti grėsmę jūsų augintiniui: kambarinės gėlės, elektronika, maisto produktai, aštrūs daiktai, drabužiai, kojinės, batai ir t.t. Maži šuniukai yra labai smalsūs ir su pasauliu pažindinasi kramtydami, taigi turite užbėgti kelią bet kokioms grėsmėms – naudinga būtų netgi atskirti erdvę, kurioje augintinis gali leisti laiką, arba įsigyti specialų narvą;
  • Įvairūs žaislai. Maži šuniukai yra labai žaismingi ir žingeidūs, tačiau nepatenkinus jų poreikių bei neskyrus pakankamai dėmesio, jaunas šuniukas gali pradėti krėsti išdaigas. Kad to nebūtų, iš anksto pasirūpinkite, kad augintinis turėtų pakankamai žaislų (ypač jaunėliams patinka tie žaislai, kuriuose galima paslėpti maistą). Tai padės ne tik lavinti augintinio intelektą, bet padės jam mažiau jaudintis, kol bus vienas. 
  • Kantrybė. Pirmosios dienos, savaitės ar net mėnesiai gali kelti iššūkių. Juk naujas gyvenimo etapas prasideda ne tik jums, viskas lygiai taip pat nepažįstama yra ir naujajam keturkojui šeimos nariui. Vienas pirmųjų dalykų, kuriuos turėsite išmokinti savo šunį, tai atlikti gamtinius reikalus tam tikroje vietoje. Kad procesas būtų sklandus, reikėtų pradėti ruoštis iš anksto. Visų pirma, rekomenduojama patraukti visus namuose esančius kilimus, taip pat apsirūpinti antibakterinėmis priemonėmis šlapimo kvapui naikinti. Kitas dalykas, kurį svarbu apgalvoti prieš parsivežant augintinį į namus - tai kur jis miegos nakties metu. Nenustebinsime pasakydami, kad dažnu atveju maži šuniukai pirmąją naktį tiesiog reikalauja būti priimami į lovą, tačiau tik nuo jūsų šeimos susitarimo ir kantrybės priklauso, ar augintiniui pavyks pasiekti šio užsibrėžto tikslo. 

Kaip saugiai vežti šuniuką automobiliu?


Keliaujant automobiliu svarbiausia yra saugumas. Tikėtina, kad tik pasiėmę šuniuką, jo nenorėsite paleisti iš rankų net ir kelionės metu, tačiau mes patariame jau nuo pat pirmų dienų jį mokyti važiuoti laikantis taisyklių. Labai svarbu, kad kelionės metu šuo nebūtų palaidas, nes tai gali kelti pavojų vairuotojui, keleiviams ir pačiam augintiniui. Tad norint užtikrinti saugią kelionę vertėtų naudoti specialius transportavimo narvus arba krepšius, tvirtinamus prie sėdynės. Augintiniui kiek ūgtelėjus, jis gali būti segamas diržu prie uždėtų Y formos petnešų (jokiu būdu negalima segti prie antkaklio). Lygiai taip pat, kaip ir vaiko, šuns palaido automobilyje taip pat neturėtumėte laikyti – tai yra pernelyg pavojinga.

Ką reikia žinoti apie savo augintinio sveikatą?

Specialus augintinių ženklinimas mikročipu Lietuvoje yra privalomas nuo 2021 metų. Speciali mikroschema po augintinio oda yra svarbus identifikacinis elementas keturkojams augintiniams. Mikroschemą (dar kitaip vadinamą „mikročipu") galime sulyginti su mūsų pasu arba asmens tapatybės kortele, kurioje yra svarbiausi mūsų duomenys. Nuskenavus keturkojo mikročipą, sistemoje yra matomi šuns duomenys bei šeimininko kontaktai (tai ypač svarbu tais atvejais, kuomet augintinis dingsta). Nuo 2021 metų šunų, kačių bei šeškų ženklinimas Lietuvoje yra privalomas. Jeigu augintinį perkate iš oficialaus veislyno, be nukirminimo, pirminių skiepų, jis jau turėtų turėti mikročipą. Daugiau informacijos – oficialiame VMVT puslapyje

Primename! Nuo 2021 metų šunų, kačių bei šeškų ženklinimas Lietuvoje yra privalomas!

  • Vakcinacija ir nukirminimas. Prieš įsigijant augintinį būtinai patikrinkite jo skiepų pasą, ar jame tvarkingai suvesti visi skiepų duomenys - tai svarbu, kadangi vakcinacija auginant šunį jums teks rūpintis kasmet, o tinkamai pateikta informacija skiepų pase, leis jums tiksliai žinoti datas, kada augintinis turi būti skiepijamas. Pagal Lietuvos Respublikos įstatymus, Lietuvoje privaloma kasmetinė šunų vakcinacija nuo pasiutligės. Taip pat naudinga paskiepyti šunį kompleksinėmis vakcinomis, kurios apsaugo augintinius nuo užkrečiamųjų ligų: parvovirusinio enterito, šunų maro, infekcinio šunų hepatito, paragripo virusų ir leptospirozės. Ne paslaptis, kad dėl savo gyvenimo būdo daugumos gyvūnų žarnynuose apsigyvena įvairūs parazitai, tad šeimininkai periodiškai turi augintiniams sumaitinti vaistus nuo kirmėlių. Prieš įsigyjant augintinį, jis turėtų būti dehelmintizuotas (nukirmintas) ir turėti bent vieną kompleksinę vakciną, kurią gavo sulaukęs 8 savaičių arba vyresnis, taip pat turėtų būti ir apie tai liudijantys dokumentai (pvz. skiepų pažymėjimas). Dehelminitizaciją būtina atlikti 7-10 dienų prieš numatomą vakcinaciją. Veterinarijos rinkoje yra gausybė įvairių nukirminimui skirtų preparatų. Augintiniai nuo 2 – 6 mėn turėtų būti nurkiminami kas 4 savaites, vyresni – kas 3-4 mėnesius. 

  • Dantų ir burnos higiena. Šunų dantimis svarbu pradėti rūpintis nuo pat pirmos dienos, kuomet gyvūnas atekliauja į jūsų namus. Iš pradžių, pratinkite augintinį prie trumpų dantukų apžiūros sesijų: palieskite dantukus pirštu, jeigu augintinis neprieštarauja, apdovanokite jį skanėstu. Kai augintinis jaučiasi komfortiškai, galite pradėti naudoti švelnų dantų šepetėlį bei specialią, augintiniams skirtą dantų pastą. Taip pat reguliariai tikrinkite, ar jūsų augintinio pieniniai dantys jau yra iškritę. Kai kurie mažų veislių keturkojai dažnai susiduria su pieninių dantų problemomis ir juos tenka rauti veterinarijos klinikoje. 

  • Susipažinkite jūsų augintinio veislei būdingomis ligomis. Išskirtos atitinkamos tam tikrų šunų veislių ligos, nebūtinai reiškia, kad jūsų augintinis susidurs su sveikatos problemomis. Tačiau iš anksto pasidomėti ir pasitarti su veterinarijos gydytojais apie tai tikrai verta. Pavyzdžiui, neretai dideliems šunims (tokiems kaip vokiečių aviganiai, rotveileriai, mastifų veislės šunys) pasireiškia klubo sąnario displazija, o brachicefalų veislių šunys (pavyzdžiui, mopsai, prancūzų, anglų buldogai) dažnu atveju susiduria su įvairiomis kvėpavimo problemomis 

  • Patelių ir patinų kastracija. Jeigu neketinate užsiimti profesionaliu šunų veisimu, rekomenduojame su veterinarijos gydytoju pasitarti dėl keturkojo kastracijos. Konsultacijos metu, veterinarijos gydytojas papasakos šuns kastracijos privalumus augintinio sveikatai, taip pat supažindins su operacijos eiga. Užsiregistruoti konsultacijai PetCity klinikose galite paskambinę nurodytais kontaktais: https://www.petcity.lt/kliniku-paslaugos. Daugiau apie patelių ir patinų kastraciją skaitykite PetCity tinklaraščio įraše

  • Reguliarus sveikatos patikrinimas. Net jeigu jūsų augintinis yra sveikas, rekomenduojame bent kartą į metus apsilankyti veterinarijos klinikoje profilaktinei apžiūrai, kurios metu gydytojas nuodugniai apžiūri gyvūną, įvertina jo sveikatą ir esant poreikiui atlieka kraujo tyrimus. Kasmet atliekant profilaktinę augintinio apžiūrą, didėja tikimybė laiku užkirsti kelią galimoms sveikatos problemoms. Ypač svarbu reguliariai lankytis veterinarijos klinikoje su senyvo amžiaus keturkojais.

Visos prekės šunims


 

Planuojantiems įsigyti katę

Į namus parsivežus naują šeimos narį, neretai užplūsta džiaugsmas, euforija ir kitos stiprios emocijos. Visgi svarbu suvokti, kad augintinio įsigijimas yra rimtas įsipareigojimas, kuris jus lydės daugelį metų. Turbūt nieko nenustebinsime pasakydami, kad katėms reikia daug dėmesio, meilės, priežiūros, rūšies poreikių išmanymo, skiriamų finansų norint užtikrinti pilnavertišką jos gyvenimą bei gerą sveikatą. Todėl prieš priimant sprendimą kviečiame tai įsivertinti. 

Pirmas dalykas, kurį reikėtų padaryti grįžus su kate namo, tai jai suteikti ramybę, jeigu ji to nori. Katės, pakeitusios aplinką, gali būti labai bailios, tad pirmomis valandomis/dienomis, svarbu jai suteikti pakankamai erdvės apžiūrėti namus, priprasti prie naujų kvapų, šeimos narių, kambario išplanavimo ir leisti pačiai, savu tempu viską apsižiūrėti. Kai kurios katės gali būti labai jautrios aplinkos pasikeitimui ir pirmas kelias dienas slėptis po lova arba iš vis „dingti" iš akiračio. Tokiu atveju, visus būtinus reikmenis (vanduo, maistas, kraiko dėžė) reikėtų padėti kiek įmanoma arčiau jos pasislėpimo vietos. Jeigu katė rodo stresą, reikėtų stengtis namie per daug namie netriukšmauti, šnekėti ramiu balsu, jeigu katė leidžiasi į kontaktą – pritūpus ištiesti ranką apuostyti ir jeigu katė leidžia – paglostyti. Labai svarbu, nedaryti nieko per prievartą, stebėti katės kalbą ir ja vadovautis.

Taip pat pirmosiomis dienomis naujuose namuose labai svarbu katę išmokyti reikalus atlikti tam skirtoje vietoje kraiko dėžėje. Kad mokymosi procesas vyktų kuo lengviau, pasidalinsime keliais patarimais, kurie padės katei nesudėtingai perprasti namų taisykles. Visų pirma, yra labai svarbi kraiko dėžės lokacija: tai reiškia, jog kačių tualetas negali būti šalia maisto dubenėlio. Taip pat katės kraiko dėžė visuomet turi būti švari, kadangi šie gyvūnai yra labai reiklūs ir pedantiški, tad jiems svarbu atlikti reikalus joms malonioje, švarioje erdvėje. 

Nepamirškite ir instinktyvių katės poreikių. Norint, kad katė gyventų kuo pilnavertiškesnį gyvenimą, labai svarbu suteikti joms galimybę laipioti, karstytis skirtingo aukščio erdvėse, galąsti nagus tam skirtose vietose. Nesupraskite klaidingai, tai tikrai nereiškia, kad norint, jog katė būtų laiminga, būtina išleisti ją karstytis po medžius, šį poreikį galite užtikrinti paprasčiausiai įsigije trijų aukštų draskyklę arba sukonstravę specialią laipynę. Be to, nepamirškite, kad katės iš prigimties yra medžiotojos, todėl labai svarbu, kad katė galėtų savo maistą gauti ne tik iš dubenėlio, bet galėtų jį „sumedžioti" linksmų žaidimų metu: tam puikiai pasitarnaus įvairūs interaktyvūs žaislai bei jūsų fantazija. 

Kaip ir minėjome, draskymas yra prigimtinė kačių elgsena ir yra netgi naudinga augintinio fizinei bei psichinei sveikatai. Draskydamasi katė žymi teritoriją, palieka savo kvapą ant tam tikrų pavirščių, galanda nagus ir net malšina stresą. Todėl vienas pagrindinių pirkinių įsigyjus katę turėtų būti tinkama draskyklė

Verta žinoti ir tai, kad katės yra be galo jautrios stresui, todėl šeimininkai turi mokėti atpažinti streso požymius katės elgesyje. Norint išvengti su stresu susijusių sveikatos problemų, svarbu jas spręsti laiku. 

Kur ieškoti kačiuko? 

    • Jeigu jau apsisprendėte, kad jūs esate tinkamai pasiruošę naujo šeimos nario priėmimui į namus, visų pirma, kviečiame apsižvalgyti prieglaudose. Ypač pavasarį, jose gausu beglobių kačiukų, kurie laukia išsvajotų namų, todėl apsvarstykite galimybę vieną tokių išgelbėti ir suteikti jam pilnavertį gyvenimą. Norint pasiimti kačiuką iš prieglaudos, pirmiausiai, labai svarbu užmegzti tinkamą ryšį su prieglauda. Paskambinkite, pasiteiraukite apie galimybes priglausti augintinį, atvykite jo aplankyti. Jums atvykus ne tik pamatysite augintinį gyvai, bet ir gausite daug naudingos informacijos, o darbuotojai supažindins su kiekvienos katės unikaliu charakteriu Praleidę pakankamai laiko prieglaudoje ir pabendravę su joje dirbančiais savanoriais, nesudėtingai atrasite tą vienintelį savo kačiuką. 

  • Jeigu ieškote veislinės katės, veislynais bei vadomis reikėtų pradėti domėtis gerokai iš anksčiau nei planuojate katę parsivežti į namus. Visų pirma, susiraskite veisėją, kuris augina jūsų trokštamos veislės kates, patikrinkite, ar veislynas yra registruotas. Taip pat labai svarbu, kad veisėjai būtų atsakingi ir komunikuojantys su potencialiais šeimininkais. Verta paminėti, kad oficialiuose veislynuose veisiamos genetiškai sveikos katės ir taip išvengiama dažniausiai tai veislei pasitaikančių ligų. 

Kaip pasiruošti kačiuko atvykimui? 

Kaip ir minėjome, katės be galo mėgsta laipioti ir tyrinėti pasaulį! Įsitikinkite, kad namuose nėra pavojingų namų apyvokos priemonių, nuodingų gėlių ar objektų, kuriuos katė galėtų lengvai suėsti. Pasirūpinkite jaukiai įrengta augintinio poilsio vieta. Tam puikiai tinka aukščiau įrengta speciali erdvė katei, kuri būtų nepasiekiama mažiems vaikams ar kitiems augintiniams. Verta atkreipti dėmesį į tai, kad katės vieta būtų įrengta netriukšmingoje patalpoje ar būtų paruošta jauki vietelė ant palangės. Be to, svarbu iš anksto pasirūpinti būtiniausiais reikmenimis: dubenėliais, drąskykle, kraiko dėže. 

Kaip saugiai vežti kačiuką automobiliu?

Norint užtikrinti maksimalų saugumą pirmosios kelionės metu – būtina specialiai katėms pritaikyta transportavimo dėžė. Vairuojant laikyti kačiuką ant kelių yra pernelyg pavojinga: šie gyvūnai yra smalsūs ir greiti, todėl net nespėjus mirktelėti, staigūs jų judesiai gali sukelti avarinę situaciją. Transportavimo dėžė turi būti saugiai padėta ant žemės už priekinės sėdinės arba ant sėdynės, prisegus saugos diržu. Bokso mašinoje negalima atidarinėti, kad ir kaip katė prašosi. Verta žinoti ir tai, jog įsigijus dvi kates – būtini atskiri ir boksai

Ir nors pradžioj katei transportavimo narvas gali atrodyti itin baisus, tinkamai prie jo pratinant, jis taps saugia kelionių oaze. Visgi norint pasiekti šio rezultato, reikėtų transportavimo dėžę laikyti namuose. Supraskite, jeigu jūs ją ištrauksite tik kelionių pas veterinarijos gydytoją metu, katei transportavimo dėžė kels ne itin nemalonias asociacijas. Todėl laikykite transportavimo dėžę namie atvirai matomą ir pasiekiamą. Katei ten užėjus, duokite skanėstą. Be to, galite specialų katei skirtą boksą išpurkšti feromonais, kurie itin padeda katėms greičiau nusiraminti ir prisijaukinti naujus dalykus. Jokiu būdu nenaudokite transportavimo narvo kaip bausmės. Pasirūpinkite, kad narvas taptų vieta, kurioje augintinis būtų laimingas ir saugus.

Naujo augintinio kraitelis:

Ką reikia žinoti apie katės sveikatos priežiūrą?

  • Augintinio ženklinimas. Specialus augintinių ženklinimas mikročipu yra privalomas! Speciali mikroschema po augintinio oda yra svarbus identifikacinis elementas keturkojams augintiniams. Mikroschemą (dar kitaip vadinamą „mikročipu") galime sulyginti su mūsų pasu arba ID kortele, kurioje yra svarbiausi mūsų duomenys. Nuskenavus keturkojo mikročipą, sistemoje yra matomi šuns duomenis bei šeimininko kontaktai (tai ypač svarbu tais atvejais, kuomet augintinis dingsta). Nuo 2021 metų šunų, kačių bei šeškų ženklinimas Lietuvoje yra privalomas. Jeigu augintinį perkate iš oficialaus veislyno, be nukirminimo, pirminių skiepų, jis jau turėtų turėti mikročipą. Daugiau informacijos – oficialiame VMVT puslapyje. Pasiketus augintinio šeimininkams, būtina apsilankyti pas veterinarijos gydytoją, kad būtų atnaujinami ir čipo duomenis. 
  • Vakcinacija ir nukirminimas. Nukirminimą reikėtų pradėti nuo 6 kačiukų gyvenimo savaitės, t.y. prieš pirmąją jų vakcinaciją veterinarijos klinikoje. Vėliau katę nukirminti reikia kas 3 mėnesius. Daugelis šeimininkų galvoja, kad kačių nereikia nukirminti dėl to, jog didelė dalis jų neina į lauką. Tačiau veterinarijos gydytojai įspėja: žmonės kirmėlių kiaušinėlius į namus gali parnešti su batais. Taip pat augintiniai gali apsikrėsti kirmėlėmis valgydami neapdorotą maistą arba neplautas daržoves. Laisvai į lauką išleidžiamoms katėms, kurios medžioja, nukirminimą reikėtų atlikti dažniau, pasitarus su veterinarijos gydytoju. Taip pat labai svarbu atkreipti dėmesį į vakcinaciją ir jos dažnį. Lietuvoje katės skiepijamos nuo kačių maro, pasiutligės, virusinio rinotracheito ir kalicivirozės. Daugeliu atvejų kačiukai yra vakcinuojami 8 – 12 savaičių amžiaus, o maždaug po mėnesio procedūra yra pakartojama ir jie yra revakcinuojami. Katei suaugus, ją reikėtų vakcinuoti kas metus, nepamirštant, kad prieš kiekvieną skiepą reikėtų suduoti vaistus nuo kirminų. Tiesa, labai svarbu turėti augintinio pasą, kuriame būtų pažymėtos atliktos vakcinacijos bei jų datos - ši informacija padės nepamiršti, kada procedūra turi būti pakartota. 
  • Galima burnos higiena ir dantų valymas. Kačiuką prie dantų priežiūros rutinos reikėtų pratinti nuo mažų dienų. Pagal veterinarijos gydytojų rekomendacijas, dantys su šepetėliu ir specialia dantų pasta katėms turėtų būti valomi kuo dažniau. Norint sukurti tinkamas asociacijas augintiniui, iš pradžių dantis galima valyti pirštu arba marlės tamponu suvilgius ją specialia pasta su skoniu, o kai gyvūnas prie to pripras, galima išbandyti dantų šepetėlį. Pradėkite nuo priekinių dantų ir palaipsniui pereikite prie krūminių. Taip pat augindami mažą kačiuką nuolat stebėkite, ar jo dantys pasikeitė į nuolatinius. Dažnu atveju, laiku neiškritus pieniniams dantims, tenka kreiptis į veterinarijos gydytojus. Suaugusioms katėms ant dantų dažnai formuojasi dantų akmenys, atsiranda dantenų uždegimas, ypač jeigu dantys profilaktiškai nėra valomi namie. Akmenims nuvalyti atliekama burnos higiena veterinarijos klinikose su sedacija (naudojamas ultragarsinis skaleris, toks pats kaip ir žmonėms). Pasitarkite su savo veterinarijos gydytoju kada ir kas kiek laiko reikėtų tai atlikti, kad dantys negestų.
  • Patelių ir patinų kastracija. Kačiukai greitai užauga, todėl, kad išvengtumėte nepageidaujamų palikuonių, užtikrintumėte gerą katės sveikatą ir palengvintumėte jos gyvenimą, patartina augintinį sterilizuoti arba kastruoti iki pirmųjų gyvenimo metų. Sužinokite daugiau iš savo veterinarijos gydytojo ir perskaitykite šį straipsnį: https://www.petcity.lt/blog/kastracija-ir-sterilizacija-kada-operacija-neisvengiama-ir-ar-tikrai-gyvunas-po-jos-nutunka.html 
  • Reguliarus sveikatos patikrinimas. Net jeigu jūsų augintinis yra sveikas, rekomenduojame bent kartą į metus apsilankyti veterinarijos klinikoje profilaktinei apžiūrai, kurios metu gydytojas nuodugniai apžiūri gyvūną, įvertina jo sveikatą ir esant poreikiui atlieka kraujo tyrimus. Kasmet atliekant profilaktinę augintinio apžiūrą, didėja tikimybė laiku užkirsti kelią galimoms sveikatos problemoms. Ypač svarbu reguliariai lankytis veterinarijos klinikoje su senyvo amžiaus keturkojais. 

Kviečiame pažiūrėti vaizdo įrašą apie pirmąją Lietuvoje sertifikuotą kačių kliniką! https://www.youtube.com/watch?v=_g2yjx_hhts 

.

Visos prekės katėms


 

Planuojantiems įsigyti smulkųjį gyvūną!

Gyvūno auginimas yra didelė atsakomybė – tai galioja auginant ne tik šunis ar kates, bet ir smulkiuosius gyvūnus, pavyzdžiui, triušius, jūrų kiaulytes, šinšilas, šeškus ir kitų rūšių augintinius. Todėl prieš nusprendžiant į namus parsivežti mažąjį šeimos narį, būtinai įsivertinkite, ar turėsite pakankamai laiko patenkinti visus būtinus smulkiojo gyvūno poreikius. 

Dažnai manoma, kad katės ir šunys reikalauja kur kas daugiau priežiūros ir dėmesio nei smulkieji gyvūnai, todėl paprasčiau yra įsigyti mažą narvelyje laikomą gyvūną, pavyzdžiui, žiurkėną ar triušį. Tai klaidinga nuomonė, kadangi mažiems gyvūnėliams reikia tiek pat rūpesčio ir meilės, kiek ir katėms bei šunims. Be to, jei gyvūnas didžiąją gyvenimo dalį ketina praleisti narve, jam turi būti sudarytos patogios ir linksmos sąlygos bei patenkinti jo poreikiai, o tai reikalauja papildomų laiko ir finansinių resursų.

Visų pirma, smulkieji gyvūnai yra labai jautrūs, todėl jų sveikatą reikėtų rūpintis itin atidžiai. Šie gyvūnai turi būti akylai saugomi nuo skersvėjų ir tiesioginių saulės spindulių. Be to, triušiai ir graužikai turi nuolat kramtyti, nes jų dantys auga visą gyvenimą. Pasirūpinkite, kad namuose būtų medinių kramtukų, kaladėlių, šieno. Taip pat svarbi ir higiena: narvą reikėtų valyti bent 2-3 kartus per savaitę. Be to, verta žinoti ir tai, kad smulkieji gyvūnai dažnu atveju suaktyvėja naktimis, todėl įsivertinkite, ar namuose turite pakankamai vietos, kur laikyti augintinį, kad jis netrukdytų jums miegoti. 

Kur reikėtų ieškoti smulkiojo gyvūno?

Smulkiuosius gyvūnus visuomet rekomenduojame įsigyti iš oficialių veislynų, kuriuose jums bus paaiškinta augintinio kilmė bei atitinkami jo poreikiai. Taip pat verta pasidomėti prieglaudomis. Lietuvoje yra egzotinių gyvūnų prieglauda, kurioje galite rasti mylimą šeimos narį. Daugiau sužinokite apsilankę jų svetainėje: https://egzoticsos.lt/

Ką reikia žinoti apie savo augintinio sveikatą?

  • Mikročipas (triušiams ir graužikams čipavimas nėra privalomas)
  • Burnos/dantų priežiūra (kadangi triušių ir daugumos graužikų (jūrų kiaulyčių, šinšilų, degu) krūminiai ir kandžiai dantys nuolat auga, svarbu užtikrinti, kad jie nuolatos turėtų šieno, kuris padeda jų dantims nusidevėti ir neperaugti. Pas peles, žiūrkes ir žiūrkėnus nuolat auga tik kandžiai (priekiniai) dantys, todėl ir jiems svarbu turėti kietą pašarą, kurį jiems reikėtų smulkinti ir taip išvengti dantų peraugimo.
  • Vakcinacija (vakcinavimas reikalingas triušiams, ypač turintiems prieigą prie lauko arba laikomiems didelese grupėse. Triušiai skiepijami nuo dviejų infekcinių ligų – miskomatozės ir hemoraginės triušių ligos. Triušiai vakcinuojami, būdami 6 – 10 sav. amžiaus ir pakartotinai paskiepijami po 1 mėnesio. Vėliau vakcinaciją reikėtų kartoti kas 6 mėnesius. Graužikai nėra vakcinuojami. 

Svarbiausi faktai apie smulkiuosius gyvūnus:

  • Įprastai triušiai gyvena apie 8-12 metų. Jie yra gyvybingi, bendraujantys, komunikabilūs gyvūnai, kuriems reikia žmogaus dėmesio bei meilės. Triušiams itin svarbu turėti jaukią ir saugią buveinę, kurioje galėtų pasislėpti, kadangi jie iš prigimties yra gana bailūs gyvūnai. Patartina triušiui užtikrinti tokias gyvenimo sąlygas, jog jis dienos metu galėtų laisvai bėgioti po namus (arba tam tikrame kambaryje), o naktį (arba kuomet esate išvykę), turėtų erdvų ir saugų narvą. Triušiai mėgsta kramtyti, todėl paleisti po namus juos galima tik su priežiūra. Be to, svarbu, jog triušis visuomet turėtų, ką graužti – tai prigimtinis jo poreikis.
  • Jūrų kiaulytės gyvena 4-8 metus. Tai energingi, bendraujantys ir švarą mėgstantys gyvūnai. Jūrų kiaulytės mėgsta gentainių draugiją, todėl puikiai gali gyventi kartu poromis.
  • Sirijos žiurkėnas gyvena 2-3 metus. Didelė dalis šios gyvūnų rūšies atstovų yra labai socialūs, tačiau kai kurie, gyvendami poromis, gali ir tarpusavyje nesutarti. Šie žiurkėnai yra labai maži, greiti ir judrūs gyvūnai.
  • Dekoratyvinės žiurkės gyvena 2-3,5 metų. Jos labai socialios ir mėgsta gyventi su gentainiais – tai reiškia, kad gerai jų emocinei būklei palaikyti, reikalingas kompanionas. Jos yra socialios, bendraujančios ir neagresyvios žmogui. Tai švarūs, protingi naminiai gyvūnėliai, puikiai sutariantys su suaugusiais ir vaikais. Jas taip pat galima išmokyti triukų.
  • Degu gyvena 6-15 metų. Tai be galo daug energijos turintys gyvūnai, mėgstantys slėptis įvairiuose kampuose, vamzdžiuose, gaudyti kamuolį. Patelės gali miegoti iki 18 valandų per parą, todėl dieną joms nereikia daug dėmesio. Namuose reikia būti atsargiems ir paleisti šiuos augintinius tik su priežiūra, nes jie yra linkę kramtyti įvairius daiktus. Svarbu, kad degu negautų saldžių vaisių ar bet kokių skanėstų, turinčių didelį kiekį cukraus, kadangi tai padidina riziką susirgti cukriniu diabetu.

Visos prekės smulkiesiems gyvūnams