Apsilankymai pas veterinarijos gydytoją yra svarbi augintinio priežiūros dalis. Ne paslaptis,, kad katės patalpinimas į transportavimo narvą ir pati kelionė į kliniką kelia didelį stresą tiek pačiai augintinei, tiek šeimininkui. Laimei, yra nemažai būdų, kaip šią patirtį paversti malonesnia jums abiems. 

Kad vizitas klinikoje katei teiktų kuo malonesnes emocijas, prie to ją svarbu pamažu pratinti. Idealiu atveju toks pratinimas turėtų būti pradedamas nuo ankstyvo amžiaus, tačiau net ir vyresnio amžiaus katėms apsilankymus klinikoje galima paversti maloniais ir keliančiais mažiau streso. 

Tinkamo transportavimo narvo pasirinkimasKatės transportavimo narvo pasirinkimas

Svarbu pasirinkti transportavimo narvą-boksą, kuris yra tvirtas ir saugus, o katė iš jo negali lengvai ištrūkti. Rekomenduojama vengti minkštų transportavimo krepšių ar kuprinių, kadangi tokios priemonės nepalaiko tvirtos formos, jose sunku palaikyti švarą. Pavyzdžiui, transportuojant katę kuprinėje taip pat gali atsirasti ir papildomas nestabilus judėjimas, kuris katei sukelia nemalonius pojūčius. 

Venkite tokių transportavimo priemonių, kurios neturi nuimamos viršutinės dalies ar viršutinės angos, kadangi gydytojui bus tik dar sunkiau apžiūrėti katę vizito metu. Prioritetas turėtų būti tiekiamas tvirtam plastikiniams transportavimo narvui, kurį lengva išvalyti. Tokio narvo viršutinė dalis yra lengvai nuimama ar atidaroma, taip suteikiant galimybę veterinarijos gydytojui apžiūrėti katę jai liekant apatinėje narvo dalyje. 

Jeigu namuose auginate daugiau nei vieną katę, turėkite kelis transportavimo narvus. Katės visada turėtų būti transportuojamos atskirai. Kad ir kaip gerai jos gali sutarti, patiriant stresą kelionės metu jos gali elgtis skirtingai nei joms įprasta. 

Katės įkėlimas į transportavimo narvą

Idealiu atveju, katė į transportavimo narvą turėtų įeiti savarankiškai, paskatinant ją su mylimu skanėstu, žaislu ar ištreniravus tai daryti. Jeigu katę reikia įdėti patiems, būkite jai švelnūs ir ramūs, neskubėkite. 

Katės pratinimas prie transportavimo narvo

Transportavimo narvas neretai būna padedamas rūsyje, garaže ar spintoje, jį ištraukiant tik atsiradus poreikiui. Vis dėlto, narvą rekomenduojama įkomponuoti namų interjere ir skatinti katę juo naudotis kaip savo įprasta poilsio vieta, kur ji taip pat gali ir miegoti. Taip narvas turės katei gerai pažįstamus kvapus, jame ji jausis saugiai ir patogiai. Tuo pačiu transportavimo narvas šeimininkui bus visada greitai ir lengvai pasiekiamas kritiniu ir skubiu atveju. Nepamirškite į narvą įdėti patogų pledą ar guolį bei reguliaria nudžiuginkite katę padėdami į jo vidų skanėstus – taip jis taps dar malonesnis ir patrauklesnis. 

Dažnai girdima, kad katės negali būti dresuojamos taip kaip šunys, tačiau katės yra protingi ir smalsūs gyvūnai, tad sukuriant joms teigiamas patirtis, galima jas išmokyti pačias įeiti į transportavimo narvą. Ši dresūra gali pareikalauti laiko ir kantrybės, tačiau rezultatas yra vertas pastangų, o ypač turint omenyje, kad anksčiau ar vėliau katę teks vežti į veterinarijos kliniką ar keliauti. 

6 paprasti žingsniai kaip pripratinti katę prie transportavimo narvoKatės pratinimas prie transportavimo narvo

  1. Paskatinkite katę gulėti ant pledo.
  2. Vėliau perkelkite pledą į transportavimo narvo vidų, kurio viršutinė dalis yra nuimta. 
  3. Ramiai ir lėtai uždėkite viršutinę narvo dalį bei paskatinkite katę pasilikti narvo viduje. 
  4. Lėtai uždarykite narvo priekines dureles ir paskatinkite katę pasilikti narvo viduje. 
  5. Ilginkite pasilikimo laiką praleistą narvo viduje.
  6. Lėtai pakelkite narvą ir stabiliai jį panešiokite. Neškite transportavimo narvą už rankenos tik įsitikinę, kad viršutinė narvo dalis yra saugiai pritvirtinta!

Medikamentai, kurie gali būti naudingi kelionės metu

Kai kurioms katėms kelionė į veterinarijos kliniką sukelia daug streso net ir tam atsakingai ruošiantis. Taip gali nutikti dėl buvusios neigiamos patirties arba specifinio katės charakterio. Tokiose situacijose rekomenduojama suduoti raminančių vaistų, išrašytų jūsų veterinarijos gydytojo. Streso malšinimui kelionės metu dažniausiai paskiriamas vaistas yra gabapentintas. Įrodyta, kad jis yra efektyvus mažinant stresą, taip katėms padedant jaustis ramiai kelionės ar vizito klinikoje metu. Taigi, jeigu jūsų katė bijo kelionių ar svetimos aplinkos, aptarkite šį pagalbos būdą su savo veterinarijos gydytoju. 

Kelionė su kate į veterinarijos kliniką

Keliavimas į veterinarijos kliniką, ar tai būtų su automobiliu, ar autobusu, ar pėščiomis, gali kelti nerimą. Judėjimas, nauji ir keisti garsai, nauji kvapai ir vaizdai gali jas kaip reikiant išgąsdinti. Keli paprasti žingsniai gali padėti sumažinti joms keliamą stresą:

  • Kelionės metu uždenkite transportavimo narvą su rankšluosčiu ar pledu, kuris likus 15 min. iki kelionės pradžios yra išpurštas kačių feromonais.
  • Užtikrinkite, kad transportavimo narvas būtų stabiliai padėtas automobilyje. Idealu, jeigu jis yra įtaisytas už priekinės sėdynės. Jeigu narvas netelpa už sėdynės, padėjus jį ant sėdimosios dalies tvirtai pritvirtinkite jį su saugos diržais. Šiuolaikiški ir kokybiški transportavimo narvai visada turi specialias ertmes, pro kurias galite perkišti saugos diržus.
  • Jeigu laukia ilgesnė kelionė, padėkite transportavimo narvą ant drėgmę sugeriančių palučių, kurios užtikrins nutekėjusių skysčių sugeriamumą.
  • Visada paminėkite savo veterinarijos gydytojui, jeigu katė šlapinasi arba tuštinasi narve, kadangi tai taip pat gali reikšti, kad jūsų katė yra išsigandusi ir jaučiasi blogai kelionės metu.
  • Užtikrinkite, kad automobilyje yra tinkama ventiliacija ir temperatūra. 
  • Niekada nesigundykite atidaryti katės transportavimo narvo kelionės metu net jei ji ir miaukia – tai nėra saugu nei jums, nei jūsų augintinei.

Grįžimas namoKatės grįžimas namo

Po vizito klinikoje sugrįžusi katė neretai kvepia visiškai kitaip nei anksčiau, o ypač jeigu klinikoje ji buvo gydoma per naktį ar ilgesnį laiką. Tai iškart gali pajausti ir kiti jūsų namų augintiniai. Jeigu katė dėvi tvarstį, turi nuskustą kailio plotą ar dėvi apsauginę apykaklę, tai gali dar labiau nustebinti kitus jūsų namų keturkojus, o ypač kates. Nepaisant to, kad jūsų namų katės anksčiau sugyveno draugiškai, šie kvapų ir išvaizdos pokyčiai gali laikinai paveikti jų bendravimą – jos gali šnypšti ar vengti viena kitos. 

Dėl to labai svarbu tinkamai pristatyti iš klinikos sugrįžusią katę savo namų keturkojams.

  • Stenkitės sveikstančios katės nenuvarginti dėmesiu. 
  • Sugrįžusią katę laikinai laikykite atskiroje patalpoje su viskuo, kas jai yra reikalinga (maistas, vanduo, kraiko dėžutė, patogus guolis ar pledas ir kt.). Tai ypač svarbu tuomet, jeigu katei buvo atlikta operacija ir ji vis dar jaučia anestetikų poveikį.
  • Pamažu iš klinikos sugrįžusi katė vėl pradės kvepėti jai įprastu kvapu. Tai nutiks kontakto su namų aplinka metu. Dėl to labai svarbu kambaryje, kuriame katė laikinai leidžia laiką, palikti jos pažįstamus daiktus, pavyzdžiui pledą.
  • Po kelių valandų arba po dienos leiskite katėms pamažu susitikti, stebint jų bendravimą ir kontaktą.
  • Stebėkite kačių atsakomuosius signalus viena kitai. Jeigu pastebite bet kokius agresijos požymius, tai yra ženklas, kad katėms reikia daugiau laiko pabūdi atskirai.
  • Panaudokite kačių feromonus. Pasitelkite specialius katėms skirtus difuzorius arba purškiklius tose namų vietose, kur katės praleidžia daugiausiai laiko.