Endoskopija

EndoskopijaEndoskopija – kas tai?

Tai saugi, neinvazyvi diagnostinė procedūra, leidžianti vizualiai pamatyti ir įvertinti vidaus organų pažeidimus. Endoskopas – tai lankstus įrankis su spalvota vaizdo kamera, kuria įėjus pro burną galima apžiūrėti stemplę, skrandį ir dvylikapirštę žarną, įėjus rektaliai – apžiūrėti storąjį žarnyną, o įėjus pro šnerves – apžiūrėti nosies landą, trachėją bei viršutinius bronchus. Vizualiai yra matomas organų vidus, jų gleivinė. Endoskopinė diagnostika augintiniams yra atliekama PetCity DOMUS PRO ir PetCity OZAS klinikose Vilniuje. 

Endoskopijos privalumai

  • Nechirurginis, vizualus diagnostikos būdas
  • Trumpas anestezijos laikotarpis – greitesnis atsigavimas
  • Mažai invazyvi procedūra
  • Mėginių paėmimas neprireikiant chirurginės intervencijos
  • Didžioji dalis svetimkūnių iš stemplės ir skrandžio gali būti pašalinti endoskopo pagalba
  • Greitas tyrimo rezultatų interpretavimas

Intervencinė endoskopija

  • Svetimkūnio šalinimas. Svetimkūnis yra įtariamas kai gyvūnas dažnai žiaugčioja, čepsi, daug seilėjasi ir regurgituoja nesuvirškintą maistą. Bet dažniausias simptomas išlieka vėmimas. Stemplės svetimkūnis dažnai būna tiesiog pašalinamas specialiomis žnyplėmis arba įstumiamas į skrandį ir tada jau atliekama chirurginė operacija- skrandžio atvėrimas. Iš skrandžio nedelsiant turi būti pašalinami metaliniai daiktai ir monetos, kad išvengti sisteminio apsinuodijimo metalais. Po svetimkūnio šalinimo apžiūrima visa gleivinė ir įsitikinama ar nėra antrinių pažeidimų.
  • Maitinimo zondo įstatymas. Esant tam tikriems burnos ertmės ar stemplės pažeidimams, anoreksijai, gyvūnas negali pats maitintis. Tokiu atveju endoskopo pagalba per stemplę į skrandį įvedamas vamzdelis, kuriuo galima užtikrinti adekvatų maistinių medžiagų patekimą, nesukeliant papildomo diskomforto gyvūnui ir nesunkinant esamos ligos eigos. Toks maitinimo vamzdelis gali likti nuo kelių dienų iki kelių savaičių ar net mėnesių.
  • Polipų šalinimas nuo skrandžio ar storosios žarnos gleivinės.
  • Kraujuojančioms opoms gydyti skrandyje bei dvylikapirštėje yra naudojamas specialus prideginimo instrumentas.

Gastroskopija

Viršutinio virškinamojo trakto endoskopija – gastroskopija. Jos metu apžiūrima stemplė, skrandis bei pirmasis plonojo žarnyno segmentas. Stemplėje galima pastebėti tokius gleivinės pažeidimus, kaip paraudimus, edemą, erozijas, opas ar nekrozę. Nustatomi stemplės susiaurėjimai, dariniai, išvaržos, svetimkūniai, uždegimas. Maisto ir skysčių buvimas stemplėje leidžia įtarti refliuksą ir nusako apatinio stemplės sfinkterio būklę.  Apžiūrėjus stemplę, toliau įvertinama skrandžio gleivinė dėl pakraujavimų, opų, polipų, svetimkūnių, skrandžio parazitų ar užsilaikiusio pašaro ar vandens (nors pacientas ir buvo alkintas), neoplazijų. Apžiūrimas pirmasis plonojo žarnyno segmentas- dvylikapirštė žarna. Identifikuojamos opos, dariniai, o tam tikri gleivinės pokyčiai leidžia įtarti IBD. Vizualiai įvertinami kasos ir tulžies latakų atsivėrimai į dvylikapirštę. Likusį plonąjį žarnyną vizualiai įvertinti neįmanoma.

Gastroskopiją naudinga atlikti esant lėtiniam arba ūmiam vėmimui su ar be kraujo, svorio metimui, apsunkintam rijimui, regurgitacijai.  Taip pat įtariant kraujavimą į virškinimo traktą, svetimkūnį ar onkologines ligas, kai perdėtai seilėjasi. Tokie svetimkūniai kaip kaulai, šakos, žaisliukai, plaukų sąvėlos ar kiti nevalgomi daiktai gali būti pašalinami naudojant specialias žnyples neprireikiant chirurginės operacijos.

Kolonoskopija

Apatinio virškinamojo trakto endoskopija – kolonoskopija, gali būti atliekama esant lėtiniam viduriavimui, apsunkintam tuštinimuisi ir stanginimuisi, taip pat esant šviežiam kraujui ar gleivėms išmatose. Identifikuojami gleivinės pažeidimai, dariniai, žarnos susiaurėjimai. 

Kada gyvūnui rekomenduojama atlikti tyrimą endoskopu?

Endoskopinį virškinamojo trakto tyrimą naudinga atlikti jeigu gyvūnas kenčia nuo staigiai prasidėjusio arba ilgai besitęsiančio vėmimo, viduriavimo ar pilvo skausmų. Taip pat esant svorio metimui, apetito nebuvimui ar pradėjus dažnai žiaugčioti ar seilėtis. Esant tokiems simptomams kaip dusimui, švokštimui, šlapiam ar sausam kosuliui, naudinga yra atlikti kvėpavimo takų endoskopiją.

Procedūros atlikimas

Sklandžiai procedūros eigai privalu, kad gyvūnas būtų alkintas 12 valandų, jog skrandis ir virškinamasis traktas būtų tuščias. Tai pagerina gleivinės vizualizaciją ir pamažina skrandžio turinio aspiravimo tikimybę. Jeigu procedūra yra skubi ir skrandyje yra maisto, endoskopo pagalba skrandis yra ištuštinamas ir išplaunamas. Jeigu ruošiamasi kolonoskopijai, 12-18 valandų prieš procedūrą gyvūnams suduodami specialūs vaistai, kad būtų galima pašalinti išmatas iš viso žarnyno. Alkinimas irgi būtinas, kad nesiformuotų naujos išmatos. Prieš procedūrą, dažnai atliekamos enemos (klizmavimas), kad pašalinti likusias išmatas.

Norint saugiai atlikti procedūrą anestezija yra būtina. Didžiajai daliai gyvūnų prireiks minimalios, greitai trunkančios sedacijos, po kurios ne už ilgo galės keliauti atgal namo. Tyrimo rezultatai ir interpretavimas yra gaunami iš karto, nebent yra siunčiamas biopsijos mėginys mikroskopiniam organo įvertinimui. Šio tyrimo atsakymas gali trukti iki 2 savaičių.

Gyvūno paruošimas procedūrai

  • Reikalinga sedacija, tad prieš ją rekomenduojama įsivertinti širdies bei vidaus organų funkcionalumą, dėl saugios anestezijos.
  • Gyvūnai turi būti alkinami 8-12 valandų. Kolonoskopijos metu gyvūnas turi būti alkinamas 12-20 valandų.
  • Ne visos onkologinės ligos apima organų gleivines ir pažeidimai gali slypėti giliai organo sienelėje, o biopsija imama tik iš gleivinės, tad galimi klaidingi neigiami rezultatai. Norint galutinės diagnozės, reikalingas biopsijos ėminys per visą organo sienelę, kas gali būti atliekama tik diagnostinės laparatomijos būdu.

Biopsija – kas tai?

Matyti pažeidimą ar įtartiną gleivinės vietą dažnai neužtenka galutinei diagnozei nustatyti. Tam, kad tinkamai identifikuoti susirgimą yra reikalinga biopsija. Endoskopas turi siaurą kanalą, pro kurį biopsijos ėmimo instrumentas gali būti įvestas į tiriamąjį organą. Mažytėmis biopsijos žnyplėmis paimami nedideli gleivinės gabaliukai, kurie pateikiami patalogui mikroskopiniam įvertinimui.