Inhaliacinė narkozė

Inhaliacinė narkozė

Veterinarinėje medicinoje palyginti dažnai atliekama bendroji anestezija. Ji taikoma ne tik chirurginių intervencijų, bet ir tokių procedūrų metu, kaip dantų valymas ultragarsu, tam tikrų vietų rentgenodiagnostika. Narkozė arba sedacija padeda sumažinti streso išsivystymą jautrios psichikos ir agresyviems gyvūnams. Daugeliu atveju streso pasekmės būna rimtesnės, nei narkozės pasekmės. Kiekvienu individualiu atveju parenkama optimali anestezija atsižvelgiant į atliekamos procedūros ar operacijos skausmingumą, trukmę, gyvūno fizinę būklę, amžių, gretutines ligas. Gydytojui apžiūrėjus gyvūną, esant reikalui, pacientas ruošiamas anestezijai ir chirurginei intervencijai iš anksto: stabilizuojama organizmo būklė, skiriami antibiotikai, tirpalų infuzijos.

Be plačiai veterinarijoje naudojamų injekcinių preparatų, skirtų bendrajai anestezijai sukelti, sėkmingai naudojame inhaliacinę narkozę. Mūsų inhaliacinės narkozės aparatas – Vetnar 2200. Su šiuo aparatu intensyviai dirbame pusantrų metų. Naudojame pačias saugiausias šiuo metu rinkoje esančias SEVOFLURAN dujas, kurios taip pat naudojamos ir žmonių medicinoje.

Inhaliacinė anestezija

Operacijų, dantų priežiūros ir gydymo, endoskopijos ar kompiuterinės tomografijos, magnetinio rezonanso tyrimų metu gyvūnas bendrosios nejautros būklėje turi išbūti ilgesnį laiką. Saugiausias anestezijos būdas yra inhaliacinė anestezija. Tai reiškia, kad iš anksto nuraminus gyvūną ir užmigdžius jį trumpalaikio poveikio bendrosios nejautros anestetikais, į kvėpavimo takus įvedamas intubacinis vamzdelis, per kurį leidžiamas deguonis ir anestezinės dujos tiesiai į gyvūno plaučius, iš kur anestetikai difunduoja toliau į kraujotaką ir patenka į smegenis.
Inhaliacinės anestezijos atveju gyvūnas įkvepia ir iškvepia anestetikus su kiekvienu kvėptelėjimu, todėl anestezijos stiprumą galima greitai ir tiksliai reguliuoti: kai veterinaras sumažina anestetikų koncentraciją įkvepiamame ore, jų lygis kraujyje ir smegenyse greitai nukrenta, bendroji nejautra tampa paviršinė ir gyvybinės funkcijos sustiprėja. Taip pat ir atvirkščiai – paviršinės anestezijos atveju gyvūną galima greitai pervesti į gilesnės nejautros būklę. Nustojus tiekti anestezines dujas, iš anestezijos pacientas prabunda per kelias minutes. Per kelias minutes sugrįžta gyvūno sąmoningumas, rijimo ir kosėjimo refleksai, išimamas intubacinis vamzdelis ir pacientas perkeliamas į prabudimo patalpą atsigauti.