Dantų šepetėlis šuniui ar katei? Specialistai tikina – augintinis už tai jums padėkos

July 17, 2020

Dantų šepetėlis šuniui ar katei? Specialistai tikina – augintinis už tai jums padėkos

Valyti dantis bent du kartus per dieną mums – nuo vaikystės įskiepytas įprotis. O kada paskutinį kartą valėte dantis savo augintiniui? Gyvūnams, kaip ir žmonėms, reikia nuolatinės dantų priežiūros. Tačiau apie ją dažnai pamirštame, o gal net numojame ranka – gyvūnas pats susitvarkys kaip jam reikia. Tik ar tikrai?

Valyti dantis bent du kartus per dieną mums – nuo vaikystės įskiepytas įprotis. O kada paskutinį kartą valėte dantis savo augintiniui? Gyvūnams, kaip ir žmonėms, reikia nuolatinės dantų priežiūros. Tačiau apie ją dažnai pamirštame, o gal net numojame ranka – gyvūnas pats susitvarkys kaip jam reikia. Tik ar tikrai?

Ką svarbu žinoti apie augintinių dantų priežiūrą ir kaip laikytis tinkamos burnos higienos pasakoja „PetCity“ klinikos gydytoja-veterinarė Daiva Jankauskaitė.

„Šeimininkai vis labiau prižiūri augintinių dantis, tačiau vis dar tenka pastebėti ir tokių atvejų, kai kreipiamasi tik gyvūnui pradėjus jausti skausmą, diskomfortą. Tokiu atveju jau stebimi stiprūs dantenų uždegimai, sugedę dantukai, kartais net kaulų pokyčiai, dažnai dantis tenka išrauti“, – pasakoja D.Jankauskaitė.

Profilaktiškai – specialisto apžiūrai

Todėl bent kartą per metus ji rekomenduoja augintinį aprodyti veterinarui – įvertinęs situaciją jis galės laiku pastebėti besiformuojantį dėl dantų akmenų neretai susidarantį dantenų uždegimą.

Veterinarės teigimu, apsilankymų pas specialistą dažnis priklauso nuo augintinio amžiaus – jaunų gyvūnų dantis pirmiausia reiktų patikrinti, kai jiems sueina maždaug 8 mėnesiai, tuomet kai pieniniai dantys iškrenta ir išauga nauji.

„Mažų veislių šunims kartais patys pieniniai dantys nepasikeičia, todėl jeigu 8 mėnesių amžiaus šuneliui pieniniai dantys nekliba, o šalia nuolatinių dantų šeimininkai mato dar neiškritusius ir iš vietos nejudančius pieninius dantis- reikėtų kreiptis į veterinarijos gydytoją ir juos ištraukti. Kitu atveju tarp pieninio ir nuolatinio danties kaupiasi apnašos, kurios greičiau gadina nuolatinį dantį“, – kalbėjo „PetCity“ veterinarė.

Dantų šepetėlis gyvūnui būtinas

Kai augintinio dantys pasikeičia, reiktų pasirūpinti higienos priemonėmis – valyti juos šepetėliu ir specialia dantų pasta, taip pat galima naudoti gyvūnams skirtą burnos higienos skystį.

„Mažesnių veislių šunims greičiau kaupiasi apnašos ant dantų ir susidaro akmenys, tad tokiems šuniukams gali tekti kas 2-4 metus atlikti burnos higieną ir ultragarsiniu skaleriu nuvalyti susidariusias apnašas“, – sako D.Jankauskaitė.

Vyresniame amžiuje, o taip pat – didesnių veislių šunims ir katėms, burnos higienos įprastai prireikia rečiau, todėl gyvūną užtenka kartą per metus aprodyti specialistui – netinkamai prižiūrimi dantys, kaip ir žmonėms, gali pradėti gesti, sukelti uždegimą, diskomfortą.

„Didelių veislių šunims rekomenduojama dantis valyti 1-2 kartus per savaitę, mažesnių veislių šunims ir katėms apie 3-4 kartus per savaitę. Jeigu dėl gyvūno charakterio ar šeimininkų užimtumo to padaryti neįmanoma, rekomenduojama naudoti dantų higienos skystį. Skystis pilamas į gyvūno geriamą vandenį ir lėtina apnašų atsiradimą ant dantų, mažina bakterijų kiekį burnoje. Taip pat rinkoje siūlomi specialūs žaislai, skanėstai, kurie savo forma pritaikyti dantų valymui, juos grauždami gyvūnai, ypač šunys, kažkiek irgi nuvalo apnašas. Juos rekomenduojama naudoti kartu su kitomis dantų priežiūros priemonėmis“, – pasakojo D.Jankauskaitė.

Prasta priežiūra sukelia nemalonias ligas

Netinkamai prižiūrint dantis ima formuotis įvairios ligos, kurių dažniausia – aplink dantį esančių audinių uždegimas periodontitis. Uždegimas prasideda nuo dantenų, jeigu jis nėra gydomas pereina į aplinkinius audinius, vėliau gali pereiti į dantį supantį kaulą. „Dėl kaulo pažeidimo dantis pradeda klibėti, po kurio laiko gali iškristi. Dantenų uždegimas susiformuoja dėl apnašų, kurios atsideda ant dantų. Apnašose yra daug bakterijų, kurios kontaktuodamos su dantenomis sukelia uždegimą“, – sakė gydytoja.

Tačiau pasitaiko ir kitokių problemų – pasitaiko, kad gyvūnai nešiodami akmenis, pagalius, kitus kietus žaislus ar daiktus dantis nusiskelia, tuomet atsivėrusi danties pulpa gyvūnui sukelia skausmą.

„Pirmasis požymis, kad dantys nesveiki – didelis kiekis apnašų ant dantų, susiformavę dantų akmenys. Aplink pažeistus dantis dantenos gali būti paraudusios, dantenų paraudimas rodo, kad yra uždegimas. Šeimininkai gali pastebėti nemalonų kvapą iš burnos, jeigu dantys sugedę ir kelia augintiniui skausmą – pastebimas pasunkėjęs kieto pašaro ėdimas, seilėtekis, gali atsisakyti ėsti sausą pašarą, ėsdamas gyvūnas dėl jaučiamo skausmo gali išspjauti maistą“, – pasakojo veterinarė.

Graužikų dantys nuolat auga

Ypatingos priežiūros reikalauja graužikų dantys. Jei kačių ir šunų dantys, kaip ir žmonių, pasikeičia tik kartą, graužikų dantys visą gyvenimą auga ir juo reikia nuolat trumpinti. Jei dantys nebus nudildyti – jie gali peraugti, o tai sukels ne tik skausmą – gyvūnas nebegalės ėsti.

„Graužikų dantys peraugti gali dėl netaisyklingo sąkandžio – viršutiniai ir apatiniai dantys turi nuolat vieni kitus. Taip pat – jei gyvūnas neėda pakankamai kieto pašaro, jei jam duodamas minkštas maistas.

Pagrindiniai dantų peraugimo požymiai – prastas apetitas, liesėjimas, gali būti pastebimas seilėtekis. Perraugusių dantų komplikacijos – abscesai, susidarius jiems šeimininkai pastebi nevienodai padidėjusius gyvūno žandus dėl susidariusių pūlinių“, – sakė D.Jankauskaitė.

Norint šių problemų išvengti, reiktų nepamiršti reguliariai apžiūrėti gyvūno dantis, profilaktiškai aprodyti jį veterinarui – tik taip pavyks išvengti nemalonių komplikacijų, o gyvūnas galės jaustis sveikas ir laimingas.

Gydytoja Daiva Jankauskaitė primena, kad „PetCity“ klinikų specialistai gali pasirūpinti jūsų augintinio burnos higiena. Čia dantų apnašoms ir akmenims pašalinti naudojami ultragarsiniai skaleriai, tokie patys kaip naudojami žmonių odontologinėse klinikose. Nuvalius dantų akmenis, dantų paviršius yra nupoliruojamos specialiais šveitikliais, kad būtų sumažinta dantų apnašų rizika ateityje.

„PetCity“ klinikas rasite Vilniuje, Ukmergės g. 308 ir Vikingų g. 3.

Pasirūpink augintinio dantų higiena jau dabar! Rodyti visus

Blog:

  • Smulkiųjų gyvūnų priežiūra vasarą: ko imtis užklupus karščiams?

    Smulkiųjų gyvūnų priežiūra vasarą: ko imtis užklupus karščiams?

    Skaityti daugiau

  • Antrą gyvenimą Marsui padovanojo veterinarijos gydytojų kompetencija: tiksli diagnozė ir sėkminga operacija

    Antrą gyvenimą Marsui padovanojo veterinarijos gydytojų kompetencija: tiksli diagnozė ir sėkminga operacija

    Skaityti daugiau

  • Akredituota kačių klinika: kuo ji išskirtinė ir kas yra sertifikuotas kačių advokatas?

    Akredituota kačių klinika: kuo ji išskirtinė ir kas yra sertifikuotas kačių advokatas?

    Skaityti daugiau

  • Nelauk, kol išeis: profilaktinių tyrimų svarba augintinių sveikatai

    Nelauk, kol išeis: profilaktinių tyrimų svarba augintinių sveikatai

    Skaityti daugiau

  • Holterio monitoravimas – plačiai pasaulyje naudojamas širdies ligų stebėsenos metodas dabar jau ir Lietuvoje!

    Holterio monitoravimas – plačiai pasaulyje naudojamas širdies ligų stebėsenos metodas dabar jau ir Lietuvoje!

    Skaityti daugiau

Visos naujienos